Kapak ve Rezerve İmalatı

Bulut Trafo olarak;
Yağ genleşme depolu tipteki dağıtım ve güç transformatörinin ısı ile yağ hacmi artar. Artan yağ hacminin transformatör kazanına zarar vermesi için genleşme deposu (rezerve) kullanılır.

Transformatör kazanları ve kapakları orta sertlikteki çelikten imal edilirler. Dağıtım Transformatörlerinde, kazan yüzeyleri aynı zamanda soğutucu görevini yerine getiren dalga duvar panellerinden oluşurlar. Tankın tava kısmı, duvarlar ve çerçeve kaynatılarak birleştirilir. Soğutucu yüzeyler olarak muhtelif dilimlere haiz radyatör gruplarının kullanılması da mümkündür. 

Güç Transformatörlerinde genellikle sökülebilen radyatör grupları kullanılır. 4000 KVA’ya kadar olan transformatörlerde soğutucu yüzey olarak dalga duvar panelleri kullanmak da mümkündür. Kaynak işlemleri biten her bir kazan boyanmadan önce basınç testine alınır. Kaynak kaçak noktaları var ise tespit edilir ve kaçaklar giderilir. 

İşçilikleri tamamlanan her kazan ve kapak kumlama işlemine tabii tutulur. Uygulanan standart kumlama prosedürü DIN normuna uygundur. Müşterinin kumlama ile ilgili özel isteği veya şartname değeri var ise bu sağlanır. İstenildiğinde kazanları sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile kaplamak mümkündür. Müşteri isteğine bağlı olarak IEC 144 std. Uygun, sacdan yapılmış koruma kutusu kapak üstünde bushingleri kapatabilir ya da BS 2562 ‘ye uygun olarak kablo kutuları transformatör yan yüzeylerine monte edilebilir