Yüzey Hazırlama

Kumlama, yüzeylerin temizliği için görsel bir değerlendirme yöntemi sağlar ve yüzey kaplama sistemlerini belirlemek için yaygın olarak kullanılır. Trafo kazanlarına Sa 2½ standardı uygulanmaktadır.

Hava ile temas etmesi halinde çelik oksijen ile kimyasal tepkimeye girerek oksitlenir. Nem, yağmur suyu çeliğin oksitlenmesini hızlandırır. Genel olarak paslanma olarak adlandırdığımız bu tepkime çeliğin dayanım direncini gün geçtikçe zayıflatarak çürümesine ve ilerleyen zamanlarda ürünün kullanılmaz hale getirir.

Çelik malzemelerin paslanmaması için malzemenin koruyucu malzeme ile kaplanması ve/veya boyanması gerekmektedir. Böylelikle ürün yıllarca paslanmaya karşı güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Boyama ve kaplama işlemlerinden önce çelik yüzeyin her türlü yağ, pas ve boya artıklarından arındırılması gerekmektedir. Trafo kazanlarında bu işlem için en ideal yöntem kumlama yapmaktır.

Yüksek basınçlı hava yardımı ile (amaca göre farklı tane iriliklerinde) kumun parça üzerine fırlatılarak, parça üzerindeki katmanı istenen ölçüde aşındırılarak temizlenir. Trafo kazanlarında ince sac kullanıldığında, bu işlem için oldukça ince çeşitleri olan Silis kumu ile hafif şiddette kumlama yapılır